Стійкість зв’язку в умовах війни: НКЦК та НЦУ посилюють координацію
27 березня 2026 року представники Національного координаційного центру кібербезпеки при РНБО України взяли участь у заходах з нагоди 7-ї річниці створення Національного центру оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України (НЦУ), що відбулися в Адміністрації Держспецзв’язку.
Захід об’єднав представників органів державної влади, сектору безпеки і оборони, операторів електронних комунікацій та експертного середовища. Учасники обговорили результати діяльності НЦУ, подальші напрями розвитку системи оперативно-технічного управління мережами, а також питання взаємодії держави та бізнесу для забезпечення стійкості електронних комунікацій в умовах воєнного стану.
З моменту створення у 2019 році НЦУ відіграє ключову роль у забезпеченні безперервності функціонування електронних комунікаційних мереж, що є критично важливим для державного управління, сектору безпеки і оборони та економіки. Особливого значення діяльність Центру набула після початку повномасштабної збройної агресії рф, коли оперативно-технічне управління мережами стало одним із базових елементів стійкості держави.
Під час заходу керівниця департаменту з питань інформаційної безпеки і кіберзахисту Апарату РНБО України, секретар НКЦК при РНБО України Наталія Ткачук виступила з вітальним словом та вручила Подяку колективу НЦУ за вагомий внесок у забезпечення стійкості та безперервності функціонування електронних комунікацій в умовах збройної агресії проти України.
У своєму виступі вона наголосила, що ефективна робота НЦУ стала одним із ключових факторів забезпечення стійкості держави у перші місяці повномасштабної війни, коли від оперативності та виваженості прийнятих рішень залежав зв'язок всієї країни за відсутності будь-яких попередньо відпрацьованих алгоритмів. Наталія Ткачук підкреслила важливість відповідальності та готовності брати на себе складні рішення для досягнення результату.
«Сьогодні український досвід забезпечення стійкості електронних комунікацій є унікальним. Ми не лише забезпечили безперервність зв’язку в умовах повномасштабної війни, а й сформували модель взаємодії держави та операторів, яка довела свою ефективність. Наступний етап – це масштабування цього досвіду та його системне впровадження як на національному рівні, так і у співпраці з міжнародними партнерами», – зазначила Наталія Ткачук.
Окрему увагу під час заходу було приділено питанням подальшого розвитку системи оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами, зокрема розширенню взаємодії з операторами, підвищенню рівня довіри та координації між усіма учасниками екосистеми.
НКЦК при РНБО України продовжує системну роботу з посилення координації між державними органами, сектором безпеки і оборони та бізнесом у сфері забезпечення кіберстійкості та надійності електронних комунікацій, що є однією з ключових умов національної безпеки в умовах сучасних викликів.