Ваш браузер є застарілим і не підтримує сучасні веб-стандарти, а так само становить потенційну загрозу вашої безпеки.
Будь ласка, встановіть сучасний браузер

Рада національної безпеки і оборони України

ГоловнаНовиниДіяльність Ради національної безпеки і оборони України та її Апарату07.07.2025, 10:06

Україна вперше взяла участь у зустрічі національних координаційних центрів кібербезпеки країн ЄС та засіданні Керівної Ради Європейського центру компетенції у сфері кібербезпеки

39.jpgУ Римі 2 липня відбувся День мережі національних координаційних центрів (NCC Network Day), організований за підтримки Італійського національного агентства з питань кібербезпеки (ACN). Захід об’єднав представників національних координаційних центрів держав-членів ЄС, Європейського центру компетенцій у сфері кібербезпеки (ECCC) та дипломатичного корпусу Італії.

Ключовими темами обговорення стали поточна реалізація проєктів у межах Програми «Цифрова Європа» (Digital Europe Programme), поглиблення співпраці між національними координаційними центрами, а також формування спільного простору кіберспільноти та консультативної експертної групи (Strategic Advisory Group) при ECCC.
Від України у заході взяла участь секретар Національного координаційного центру кібербезпеки при РНБО України Наталія Ткачук.

9.jpgПід час виступу української сторони в межах сесії «Україна: три роки бойових дій» було окреслено ключові виклики, з якими зіштовхується наша держава у сфері кібербезпеки, а також уроки, винесені з досвіду протидії агресії у кіберпросторі.

«Європейська кіберспільнота послідовно демонструє солідарність з Україною, зокрема у форматі обміну практичними знаннями та досвідом. Для нас надзвичайно важливо бути частиною цього процесу, особливо в умовах війни, що триває. Україна не лише отримує, а й ділиться унікальними напрацюваннями – і таким чином посилює спільну безпеку», – зазначила Наталія Ткачук.

Програма заходу передбачала практичні дискусії у форматі робочих груп, пошуку партнерів для реалізації міжнародних проєктів.
У рамках візиту в Рим українська делегація також взяла участь у 13-му засіданні Керівної ради ECCC, яке відбулося 2-3 липня.

38.jpgВзаємодія між Україною та ECCC була ініційована НКЦК у квітні 2024 року та формалізована Меморандумом про взаєморозуміння між НКЦК та ECCC, підписаним 10 березня поточного року. Цей документ забезпечує постійну взаємодію з європейською кіберспільнотою через Національний координаційний центр кібербезпеки при РНБО України.

В ході засідання Наталія Ткачук внесла на розгляд членів Керівної ради питання розширення участі України в спільноті ECCC, зокрема включення України до мережі національних координаційних центрів ECCC та створення національного осередку NCC-UA на базі НКЦК, а також долучення України до платформ обміну інформацією та програм фінансування ECCC.

Крім цього Наталія Ткачук наголосила на необхідності посилення взаємодії шляхом створення спільного Центру компетенції з кіберстійкості в Україні з залученням країн-партнерів.

«Таке розширення взаємодії стане win-win стратегією, яка сприятиме посиленню колективної кібербезпеки Європи від спільних загроз», – підкреслила вона.

Зазначений Центр фокусуватиметься на виробленні комплексних заходів протидії агресії рф у кіберпросторі, вперше розглядаючи у сукупності кібератаки, спеціальні інформаційні операції (дезінформацію) та акти диверсії рф (як то пошкодження підводних Інтернет-кабелів, іншої інфраструктури критичних мереж тощо). Напрями його діяльності включатимуть: обмін інформацією, дослідження та навчання, а також створення кіберлабораторії та спільних об’єднаних груп реагування. У роботу центру буде впроваджено штучний інтелект, що навчатиметься на унікальних українських даних з поля бою та триваючої кібервійни.

Учасники засідання висловили готовність сприяти реалізації ініціативам української сторони та засвідчили непохитну підтримку українському народові у протистоянні повномасштабній агресивній російській війні, яка триває і в кіберпросторі.

8.jpgПід час візиту в Рим українська делегація взяла участь у робочих зустрічах із представниками Національного агентства з питань кібербезпеки та Міністерства закордонних справ Італії. Сторони обговорили поточний ландшафт загроз, а також пріоритетні напрями співпраці. Наталія Ткачук подякувала італійській стороні за підтримку та активну участь у роботі Талліннського механізму, в рамках якого наразі за сприяння Італії буде реалізовано низка важливих ініціатив із посилення кіберстійкості України.

Сторони підтримали необхідність розширення взаємодії не лише на рівні держав, але й створення сприятливого середовища для реалізації спільних проєктів між українським та італійським приватним сектором та бізнесом, що сприятиме розвитку кібербезпекової екосистеми України та Італії.
Італійська сторона засвідчила непохитну підтримку України.