Сергій Демедюк: «В Україні має бути створено Центр компетенції з кіберстійкості»
Заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України та керівника НКЦК Сергій Демедюк та керівник служби з питань інформаційної безпеки та кібербезпеки Апарату РНБО України, секретар НКЦК Наталія Ткачук 14 серпня 2024 року взяли участь у шостому раунді Кібердіалогу, де високопосадовці обговорили актуальні питання кіберполітики.
Під час Діалогу американська делегація підтвердила свої непохитні зобов’язання щодо підтримки України в забезпеченні безпеки кіберпростору в умовах неспровокованого вторгнення кремля. В межах своєї активної відданості питанням цифрової солідарності, Сполучені Штати з лютого 2022 року надали загалом 82 мільйони доларів та понад 120 мільйонів доларів з 2016 року на допомогу в сфері кібербезпеки та цифрових технологій. Ця допомога є прямою відповіддю на зростаючі загрози з боку рф. Стабільна підтримка США продовжує допомагати Україні зміцнювати спроможність виявляти, стримувати та реагувати на кіберзагрози.
«Наразі росія є однією з найбільших загроз як для України, так і для західних країн. Держава-агресор активно використовує новітні технології, розроблені на Заході, для проведення інформаційних та кібероперацій. У цьому контексті посилення співпраці, особливо в обміні аналітичною розвідкою кіберзагроз, між Україною та США є надзвичайно важливим для підвищення ситуаційної обізнаності та ефективності спільної протидії кіберзагрозам. Ми висловлюємо вдячність Сполученим Штатам за запроваджені санкції проти російських хакерських груп та компаній, які допомагають російському уряду, проте наголошуємо на необхідності їх розширення та посилення контролю за їх виконанням», – зазначив заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Сергій Демедюк під час свого виступу.
Окремо заступник Секретаря РНБО України підкреслив важливість створення в Україні Центру компетенції з кіберстійкості для посилення взаємодії та ситуаційної обізнаності України та країн-партнерів. Він також висловив подяку американським партнерам за всебічну підтримку України у зміцненні її кібербезпекових можливостей.
Учасники Діалогу обговорили сучасний ландшафт кіберзагроз, захист критичної інфраструктури та чутливих даних, а також кіберуправління. Україна та Сполучені Штати обговорили питання поглиблення співпраці щодо кіберсанкцій, кібердипломатії та боротьби з кіберзлочинністю, в тому числі на міжнародних форумах. Сторони обмінялися думками щодо інновацій у сфері кібербезпеки та комунікаційних технологій, зв’язку, а також безпеки та конкурентоспроможності українських ІТ та телекомунікацій. Також обговорили інші шляхи надання кібернетичної допомоги Україні, в тому числі в рамках Талліннського механізму з метою допомоги Україні відстояти своє право на самооборону в кіберпросторі та задовольнити довгострокові потреби в кіберстійкості.
Участь у 6-му засіданні Кібердіалогу від України також взяли заступник Міністра закордонних справ Антон Демьохін, заступник Міністра цифрової трансформації України Валерія Іонан, голова Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації Юрій Мироненко, заступник голови Служби безпеки України Сергій Наумюк, заступник Міністра з питань цифрового ринку, цифрових трансформацій і цифровізації Міністерства енергетики Роман Андарак, заступник голови Національного банку України Олексій Шабан, представники Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, Головного управління розвідки Міноборони, Служби зовнішньої розвідки, Національної поліції України.
Від американської сторони – Посол з особливих доручень з питань кіберпростору та цифрової політики Натаніель Фік, Посол США в Україні Бріджит Брінк, старший директор з питань кіберполітики Ради національної безпеки США Метт Кертіс, координатор з питань допомоги США в Європі та Євразії Марія Лонгі, виконавчий помічник директора Агентства з кібербезпеки та безпеки інфраструктури Джеф Грін, керівник апарату помічника Державного Секретаря Національної адміністрації з питань телекомунікацій та інформації Грейс Абухамад, а також представники Посольства США в Україні, Агентства США з міжнародного розвитку, Міністерства оборони та Федерального бюро розслідувань.