Ваш браузер є застарілим і не підтримує сучасні веб-стандарти, а так само становить потенційну загрозу вашої безпеки.
Будь ласка, встановіть сучасний браузер

Рада національної безпеки і оборони України

ГоловнаНовиниДіяльність Ради національної безпеки і оборони України та її Апарату15.09.2020, 16:57

Міністр внутрішніх справ України А. Аваков та Секретар РНБО О. Данілов провели засідання координаційного штабу щодо місцевих виборів

У Міністерстві внутрішніх справ України під головуванням Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова відбулася координаційна нарада штабу по забезпеченню прозорості та правомірності виборчого процесу.

У засіданні, повідомляє прес-центр МВС, взяли участь керівники центральних органів виконавчої влади, діяльність яких координується Міністерством, керівник Громадської мережі «Опора» Ольга Айвазовська, член Центральної виборчої комісії Ірина Єфремова.

MVS_narada2.jpg«Я хочу звернутися до всіх учасників виборчого процесу із закликом суворо дотримуватися закону, не порушувати правила агітації, не вдаватися до незаконних схем та оборудок, не розхитувати ситуацію на своїх округах. У МВС України достатньо сил, засобів та мотивації для контролю передвиборчого процесу. Ми будемо жорстко реагувати на всі спроби побудови «передвиборчих сіток», на підкуп виборців, провокації та інші порушення. Ми маємо ще раз сформулювати роль кожного в виборчому процесі, побачити нові ризики, сформулювати алгоритми взаємодії. У нас є чіткий план дії із врахуванням всіх можливих викликів цього виборчого процесу. Він, як і попередні президентські та парламентські вибори, має пройти в правовій площині», - заявив Арсен Аваков.

Секретар РНБО України Олексій Данілов підкреслив, що ці вибори мають бути демократичними, вільними, які визнаються всіма. Тому це питання вкрай важливе, адже за всі роки Незалежності таких складних виборів Україна ще не мала, сказав він.

 «Насамперед я хотів звернути увагу, що членство в ЄС та НАТО визначено нормами Конституції України, але щоб ми змогли отримати членство в цих структурах, ми маємо відповідати певним критеріям, одним з яких є демократичні, вільні вибори, які визнаються всіма. Звертаю увагу на новий адмінустрій і питання виборів в ОТГ, що відкриває доступ до розпорядження землею. І дуже багато кандидатів і політичних сил йтимуть на вибори з цих міркувань. Наприклад, вже сьогодні у селищі Кароліно-Бугаз Одеської області понад 19% виборців виявили бажання змінити місце голосування. Ми спостерігаємо подібні аномальні процеси в окремих регіонах. Що стосується підрахунку голосів, - він буде вкрай складним та важливим. Що стосується голосування військовослужбовців та правоохоронців, які будуть забезпечувати публічний порядок під час виборів, наше завдання - дати можливість їм також проголосувати», - додав Секретар РНБО України.

MVS_narada1.jpgЧлен ЦВК Ірина Єфремова зазначила, що виборчий процес можна розділила на три групи – підготовка, агітація та вибори.

«Що стосується підготовчого процесу, то на сьогодні створено ТВК та виборчі округи. Основною проблемою в підготовчий період була зміна адреси для голосування. Сьогодні починається реєстрація списків політичних партій та кандидатів у депутати. Право агітувати кандидат отримує з наступного дня після реєстрації виборчою комісією. І тільки з цього моменту їх можна притягти до відповідальності за порушення виборчого законодавства», - сказала вона.

Член ЦВК також додала, що виборчий кодекс передбачає, що працівники Нацполіції приступають до виконання обов’язків за 8 днів до дня голосування.

«ЦВК розділяє думку, що це дуже тривалий термін перебування на дільниці. Ми сподіваємося, що Верховна Рада підтримає законопроект, який зменшить термін перебування поліцейського на дільницях. Крім того, ЦВК сподівається на плідну співпрацю з Державною прикордонню службою. Кабмін на час проведення місцевих виборів дозволив в’їзд в країну міжнародним спостерігачам та міжнародним організаціям. Тому просимо ДПСУ оперативно на це реагувати»,- сказала Ірина Єфремова.

За словами голови Нацполіції Ігоря Клименка, 5 вересня розгорнуто роботу ситуаційного центру, який буде працювати в цілодобовому режимі до оголошення результатів виборів. За фактами порушення виборчого процесу поліція вже розпочала 44 кримінальних провадження.

«З них 18 розпочато до початку виборчого процесу, 26 – після 5 вересня. Це, в основному, перешкоджання здійсненню виборчого права. Після початку виборчого процесу - надання неправомірних відомостей до державного реєстру виборців та підкуп виборців. У двох кримінальних провадженнях чотирьом особам пред’явлено підозру», - сказав Ігор Клименко.

Голова Нацполіції зазначив, що найбільш типові схеми, які поліція фіксує – надання грошової винагороди за зміну місць голосування та голосів за певного кандидата, а також роздача безоплатних подарунків різним верствам населення з логотипами кандидатів, продуктів харчування та засобів гігієни, організація безоплатних поїздок.

«Нацполіція в режимі онлайн відслідковує ситуацію з порушенням виборчого процесу і відповідно реагує. Спільно з представниками Громадянська мережа «Опора» ми створили чат-бот в Telegram. Він дає змогу в онлайн-режимі приймати інформацію з місця порушень, а поліція оперативно перевірятиме та реагуватиме на такі повідомлення», - додав Ігор Клименко.

Перший заступник Міністра внутрішніх справ Сергій Яровий повідомив, що в МВС працює оперативний штаб, до якого залучено всі підрозділи.

Найближчим часом планується проведення командно-штабних навчань, які у зв’язку з пандемією COVID-19 проходитимуть дистанційно.

Голова ДСНС Микола Чечоткін сказав, що ДСНС запроваджений цілодобовий моніторинг стану пожежної та техногенної безпеки на виборчих дільницях – їх понад 31 300. На кожному об’єкті відбуватимуться позапланові перевірки джерел протипожежного постачання, визначення маршрутів під’їзду пожежно-рятувальної техніки. На випадок виявлення вибухонебезпечних предметів у цілодобовій готовності перебуватимуть 25 піротехнічних розрахунків та 9 повітряних суден на випадок доставки оперативних груп або аеромедичної евакуації.

Голова Громадянської мережі  «Опора» Ольга Айвазовська зазначила, що буде запущено онлайн-навчання для слідчих і для поліції превенції.

«Варто не лише звертати увагу на поточну статистику щодо порушень виборчого законодавства та відкритих кримінальних проваджень, а і мати розуміння, скільки справ були доведені до суду. Якщо суспільство побачить, що порушники виборчого законодавства отримують реальні терміни та покарання – вибори проходитимуть більш чесно та прозоро», - сказала вона.