Ваш браузер є застарілим і не підтримує сучасні веб-стандарти, а так само становить потенційну загрозу вашої безпеки.
Будь ласка, встановіть сучасний браузер

Рада національної безпеки і оборони України

ГоловнаНовиниДіяльність Ради національної безпеки і оборони України та її Апарату08.09.2020, 17:36

Під головуванням Секретаря РНБО України О. Данілова відбулася нарада щодо стану системи вищої освіти в контексті національної безпеки

Під головуванням Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова відбулася нарада щодо стану системи вищої освіти та державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у 2020 - 2021 роках у контексті національної безпеки.

У нараді взяли участь народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, Міністр соціальної політики України Марина Лазебна, Директор Національного інституту стратегічних досліджень Олександр Литвиненко, Директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Елла Лібанова, заступник Міністра фінансів України Роман Єрмоличев, віце-президент Конфедерації роботодавців України, Президент Інституту професійних кваліфікацій Олексій Мірошниченко, заступник Секретаря РНБО України Олексій Соловйов, т.в.о. Міністра освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Під час наради було обговорено ряд питань, зокрема щодо невідповідності підготовки фахівців вимогам ринку праці, ефективності функціонування чинної системи державного замовлення, перспективних напрямів новітніх і проривних технологій, які потрібно розвивати для забезпечення соціально-економічного розвитку держави.

narada-osvita.jpgЗа словами О. Данілова, аналіз системи вищої освіти, здійснений за допомогою програмно-апаратного комплексу «СОТА», дозволяє говорити про наявність системної кризи, що формує потенційні та реальні загрози державній та національній безпеці України. «Ми маємо розуміти, що ситуація за кілька років може стати критичною. Система вищої освіти не може просто видавати дипломи, ми повинні орієнтуватися на ключові галузі, які визначатимуть наше майбутнє», - сказав він.

О. Данілов наголосив на виявлених диспропорціях серед закладів вищої та професійної освіти, розрив між системою освіти та виробництвом, орієнтацію системи освіти на підготовку фахівців для технологічно застарілих галузей виробництва. «Діюча в Україні система освіти не враховує викликів сьогодення, що стоять перед державою, серед яких найбільш відчутними є епідемія коронавірусної хвороби та збройна агресія РФ», - зазначив О.Данілов, наголосивши на необхідності підготовки фахівців з урахуванням потреб ринку праці у довгостроковій перспективі з акцентом на розвиток інноваційних секторів економіки.

«Вихід з кризи можливий лише шляхом глибокого реформування системи освіти, і це необхідно здійснювати в контексті вдосконалення державної політики інноваційного розвитку України», - підкреслив він.

Під час наради учасники наголошували на необхідності перегляду підходів до формування державного замовлення з урахуванням довгострокової економічної стратегії держави та можливостей працевлаштування випускників, зміни системи ліцензування закладів професійно-технічної та вищої освіти, розвитку концепції дуальної освіти. Також підкреслено важливість постійного глибинного моніторингу ринку праці, розробки кар’єрної мапи за спеціальностями та реалізації концепції навчання протягом усього життя.

Секретар РНБО України підкреслив, що ці питання мають вирішуватися максимально публічно: «Ми повинні візуалізувати усі процеси, що відбуваються в системі освіти, і дати суспільству чітку картину того, як людині отримати затребувану у сучасному світі освіту та, найголовніше, гідну роботу».