Ваш браузер є застарілим і не підтримує сучасні веб-стандарти, а так само становить потенційну загрозу вашої безпеки.
Будь ласка, встановіть сучасний браузер

Рада національної безпеки і оборони України

ГоловнаНовиниДіяльність Ради національної безпеки і оборони України та її Апарату15.01.2015, 11:37

Виступ Секретаря РНБО України Олександра Турчинова на засіданні Верховної Ради України

Шановний Голово Верховної Ради!

Шановні народні депутати!

Російська агресія триває. Останні дні відбувається серйозне загострення ситуації, значне зростання інтенсивності обстрілів. Учора наші позиції обстріляні 129 разів, що є рекордом з початку року. Загинув 1 військовослужбовець, понад 5 поранені.

Російсько-терористичні угруповання зухвало демонструють повне ігнорування домовленостей щодо припинення вогню.

Вони вбивають не лише наших військових. 13 січня під Волновахою ворожий снаряд обірвав життя 12 мирних жителів українського Донбасу.

На окупованій частині Донбасу розгорнуто військове угрупування у понад 38 тис. осіб. Серед них 8,5 тисяч військовослужбовців регулярних військ Російської Федерації.

Уздовж східної частини українсько-російського кордону у повній бойовій готовності перебувають біля 50-тисяч російських військ зі значним наступальним потенціалом - понад 300 танків, більше 1800 бойових броньованих машин, більш, ніж 750 артилерійських систем та реактивних систем залпового вогню, до 360 бойових літаків і ударних вертольотів. Наразі триває злагодження батальйонних тактичних груп, особовий склад яких отримав досвід бойових дій в ході регулярних ротацій на територію України.

За цих умов можливо два основні сценарії. Перший - це відновлення ворогом широкомасштабних військових дій і наступ за активної участі збройних сил РФ, наслідком чого може стати повномасштабна континентальна війна. Другий сценарій передбачає спроби Кремля не допустити стабілізації ситуації в Україні, активізацію терористичної діяльності, перетворення протистояння у довготривалий збройний конфлікт з виснаженням економічного, воєнного, морально-психологічного потенціалу України та створенням передумов для реалізації своєї мети - знищення державності і незалежності України.

Звідси виникає законне питання. Чи готові ми до таких сценаріїв? Які заходи вжиті і що потрібно для того, щоб не допустити поширення експансії на решту континентальної частини України та забезпечити звільнення тимчасово окупованих територій?

Час, що минув після Мінських домовленостей щодо припинення вогню даремно не витрачено. За минулий рік промисловість надала у війська понад 740 одиниць військової техніки, зокрема понад 154 одиниці танків і інших бойових броньованих машин, 165 гармат і мінометів, 16 літаків і 8 вертольотів. Крім того, військовими ремонтниками відновлено близько 20 тисяч одиниць бойової техніки. Зокрема 67 літаків, 42 вертольоти, 24 безпілотники, близько 4 тисяч бойових броньованих машин, 622 гармати і міномети.

Але вся ця техніка без навчених військовослужбовців нічого не варта. Станом на січень 2015 року в Україні проведено три черги мобілізаційного розгортання. Усього до складу Збройних Сил та інших військових формувань було призвано близько 110 тис чол. військовозобов'язаних та 6,1 тис. одиниць техніки.

У результаті проведених заходів на штати воєнного часу були переведені військові частини Збройних Сил України та інших військових формувань, які забезпечують посилення охорони державного кордону, беруть участь у виконанні завдань в рамках антитерористичної операції, а також розгорнуті у районах, що визначені планами оборони.

Проте, нагальною потребою залишається необхідність посилення бойової і мобілізаційної готовності наших Збройних Сил та інших військових формувань на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави в умовах триваючої агресії Російської Федерації. 

Солдати і офіцери, що були призвані у березні 2014 року вже майже рік гідно несуть службу, героїчно захищаючи країну у найскладніші часи, коли наша армія, інші військові формування тільки поставали з руїн, на які вони були перетворені за правління Януковича. До того ж законодавством передбачено збереження робочих місць та заробітної платні для мобілізованих на строк не більше одного року. Наші герої виконали свій обов'язок, тому вони окрім тих, хто висловить бажання залишитись у Збройних Силах, мають бути звільнені у запас, а їх місце повинні зайняти нові військовослужбовці.

З метою вирішення цих завдань Ради національної безпеки і оборони України прийняла рішення щодо проведення з 20 січн поточного року часткової мобілізації. Учора Президент підписав відповідний Указ, який передбачає три черги мобілізації загальною тривалістю 210 діб.

Також підписаний Указ щодо призову на строкову службу та відповідного звільнення тих солдат строкової служби, що вислужили встановлені терміни.

Маємо бути свідомі того факту, що спецслужби РФ будуть робити все, щоб зірвати мобілізацію, або як мінімум суттєво ускладнити її проведення в тому числі, і в цьому залі. В цій ситуації наші органи державної влади, громадянські організації, політичні партії, журналісти, всі громадяни України повинні продемонструвати високу свідомість і патріотизм, відповідальність за долю країни, захистивши незалежність та територіальну цілісність України від жорстокого і сильного ворога.

З метою уникнення помилок і недоліків перших хвиль мобілізації перед Міністерством оборони, Генеральним штабом, Національною гвардією, нашими прикордонниками поставлено завдання, що жодний військовослужбовець, жодний військовозобов'язаний не буде мобілізований без повного забезпечення одягом, взуттям, засобами особистої безпеки, зброєю тощо. Усі мобілізовані повинні пройти системне навчання та злагодження. Підкреслюю ще раз, що водночас із доукомплектуванням військових частин будуть вжиті заходи з поетапного звільнення протягом 2015 року військовослужбовців, що проходять службу у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, які були мобілізовані у 2014 року.

При цьому військовослужбовців, які протягом року набули бойового досвіду планується залучити у максимальній кількості до військового резерву.

Ми створимо багатотисячний резерв, зокрема оперативний резерв першої черги, залучення якого у випадку необхідності здійснюється безпосередньо командиром військової частини без участі військкоматів.

Створення потужного резерву підготовлених бійців, що мають бойовий досвід, значно посилить боєздатність та мобілізаційний потенціал Збройних Сил, інших військових формувань.

Прошу Верховну Раду одноголосно підтримати законопроект «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію».

Нехай Господь благословить Україну! Слава Україні!

 

Фотогалерея:

/ua/Photo/3485.html

 

Відео:

http://youtu.be/qUwbva_2wTU