РНБОУ Рада національної безпеки і оборони України

Оперативна інформація Інформаційно-аналітичного центру РНБОУ за 4 вересня + Карта

Інформація станом на 17:00

   Президент України Петро Порошенко розпочав свою участь у Саміті НАТО у Південному Уельсі з унікальної за форматом спільної зустрічі з Прем'єр-міністром Великої Британії Девідом Кемероном, Президентом США Бараком Обамою, Канцлером Німеччини Ангелою Меркель, Прем'єр-міністром Італії Маттео Ренці та Президентом Франції Франсуа Олландом.

«Унікальний формат зустрічі демонструє підтримку країнами НАТО територіальної цілісності України, що зіткнулася із зовнішньою агресією», - зазначив Глава Української держави на початку зустрічі.

Президент України підкреслив, що фактично вперше в історії нашої держави відбулася зустріч у форматі лідерів п'яти найбільших країн світу - Президента США, Прем'єр-міністра Великої Британії, Канцлера Німеччини, Прем'єр-міністра та Президента Франції, на якій було продемонстровано рішучі наміри щодо підтримки України.

«Є розуміння, що, підтримуючи Україну, підтримуючи мир, стабільність і деескалацію ситуації на Сході, вони підтримують стабільність Європи та світу. Це сьогодні не тільки питання українського конфлікту, це - глобальне питання», - наголосив Глава держави.

Петро Порошенко повідомив, що відбувся обмін думкам щодо кількох напрямків. Зокрема, обговорювалась підтримка України у безпековій сфері. «Сьогодні в резолюції Саміту НАТО буде чітке твердження, що Україна має підтримку з боку НАТО», - заявив Президент, повідомивши, що будуть прийняті визначальні рішення щодо залучення України до спеціальної програми, де будуть створені 4 трастові фонди, які сприятимуть вирішенню питань логістики, комунікації, кіберзлочинності, соціальної реабілітації поранених.

За словами Петра Порошенка, окрему увагу учасники зустрічі приділили військово-технічному співробітництву. В декларації буде зазначено, що НАТО підтримує двосторонні рішучі дії країн-членів щодо забезпечення військово-технічної підтримки для України. «Це - саме те, чого ми чекали», - резюмував  Глава держави.

Він також зазначив, що сьогодні буде обговорено координацію подальших дій, в тому числі в питанні застосування санкцій. Про це розповів сьогодні на другому традиційному щоденному брифінгу речник Інформаційно-аналітичного центру Ради національної безпеки і оборони Андрій Лисенко.

Військові дії в зоні конфлікту

В зоні проведення АТО зменшення активності бойовиків та російських збройних сил не зафіксовано.

Водночас із території Росії кількість обстрілів значно зросла. Так, із систем «Смерч» було обстріляно українські позиції неподалік Веселої Гори, Валуйського, Дмитрівки та Побєди. Ці населені пункти розташовані на північ і північний схід від Луганська. З «Градів» і мінометів було обстріляно й інші позиції, зокрема, позиції біля Плотини, Красної Талівки та Дебальцевого.

Дві години тому в районі населеного пункту Безіменне російська артилерія відкрила вогонь по підрозділам Збройних Сил України. Вогневі позиції російської артилерії облаштували на території пансіонату «Утес». За даними розвідки, неподалік гарматних розрахунків розташувались також знімальні групи російських телеканалів. Їх метою було відзняти черговий провокативний матеріал. Після цього росіяни почали танкову атаку в напрямку Широкіно. Сили АТО атаку відбили.

Також зафіксоване розташування у населеному пункті Ханженкове Донецької області кількох установок «Град» та мінометної батареї бойовиків. Готується обстріл у північному напрямку, де розташовані житлові квартали Макіївки.  Крім цього до міста Ясинувата заїхало 3 установки «Град» і ще одна мінометна батарея. За оперативною інформацією терористи планують обстріляти місто Донецьк, видаючи це за обстріли українськими військовими.    

Мобільні групи сил АТО в районі Комінтерново Донецької області знищили зенітну установку терористів та автомобіль «Урал». Техніка була позначена білими колами, як така, що належить окупаційним військам Збройних Сил Росії.

На території Луганської області українські військові зафіксували розгортання сучасної російської радіолокаційної станції мобільного комплексу протиповітряної оборони.

Британський телеканал Sky News зафіксував підрозділи російських військ, що підтримують терористів в районі Новоазовська на сході України.

На відео показано військових та техніку без номерів і знаків. Видно також білі стрічки на провідній колоні автомобілів і білі нарукавні пов'язки, які використовуються російськими силами безпеки для позначення як «свої». Військові носять сучасну російську форму.

Росіяни активно передислоковують техніку та живу силу біля кордонів з Україною. Загалом в прикордонній зоні розміщуються 14 батальйонно-тактичних груп (БТГ) та повітрянодесантні війська ЗС РФ.

Близько 1 тис. одиниць військової техніки зафіксовано в районі м. Каменськ-Шахтинського (Ростовська обл. РФ) та в смт Ровеньки (Бєлгородська обл. РФ), що межує з Новопсковським районом Луганської області. Крім того, з боку РФ в напрямку м. Краснодон зафіксовано рух колони бронетехніки у кількості не менше 120 одиниць.

Ситуація в населених пунктах зони конфлікту

Маріуполь на даний час перебуває під повною охороною та обороною українських військових. Ситуація в населеному пункті повністю контрольована.

У Донецьку з приміщень пологового відділення 17-ї міської лікарні всіх вагітних перевели до підвальних приміщень, натомість у палатах закладу розмістилися бойовики так званої «ДНР».

Водночас на звільнених територіях триває налагодження мирного життя. Станом на сьогодні у місті Дзержинськ Донецької області завершено виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам. Також допомогу у повному обсязі виплачено у Ворошиловському районі Донецька. У Луганській області зазначену допомогу перерахували у 14 районах та містах.

Внаслідок бойових дій у Донецькій та Луганській областях пошкоджено 962 км автомобільних доріг загального користування (251 км - у Донецькій області та 712 км - на Луганщині). Крім того, пошкоджено 21 міст і шляхопроводи довжиною понад 2141 погонний метр.

В Донецькій області для забезпечення безперебійного руху транспорту автомобільними дорогами загального користування на звільнених територіях організовано понтонні переправи та під'їзні дороги до них.

На автомобільній дорозі М-03 Київ-Харків-Довжанський та на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення у Краснолиманському та Слов'янському районах триває розбір блокпостів, очищення проїзної частини та узбіч від залишків техніки та боєприпасів, ґрунту, іншого сміття. Триває заміна пошкоджених дорожніх знаків, металевого бар'єрного огородження, ямковий ремонт покриття.

Загальна кількість пошкоджених об'єктів залізничної інфраструктури сягає  400. Першочергово здійснюються заходи з відбудови інфраструктурних об'єктів для забезпечення перевезення пасажирів та забезпечення підвезення та навантаження вугілля.

Укрзалізниця здійснює відновлювальні роботи згідно Плану заходів щодо відновлення об'єктів Донецької залізниці. Зокрема, вже відновлено будинок науки і техніки локомотивного депо «Красний Лиман»; вокзальний комплекс станції «Красний Лиман»; вокзальний комплекс станції «Слов'янськ»; лікарня станції «Слов'янськ»;  школу-інтернат №1 станції «Слов'янськ».

Станом на сьогодні пошкоджено близько 40 об'єктів поштового зв'язку у Луганській та Донецькій областях на загальну суму орієнтовно 7,7 млн. грн. Наразі проведено ремонт 8 об'єктів поштового зв'язку у Слов'янську Донецької області.  

Міжнародна підтримка України

Президент США Барак Обама та Прем'єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон у співавторській статті для британської газети The Times зазначили, що Росія порушила кодекс правил незаконною самопроголошеною анексією Криму та присутністю своїх військ  на українській землі, що загрожують суверенітету держави.

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмусен коментуючи так званий «план Путіна», заявив, що на його думку росіяни не щиро зацікавлені у припиненні вогню. «Вони продовжують дестабілізувати східну Україну», - заявив Генсек НАТО і додав, що слова мають бути підтверджені діями.

Посол України при НАТО Ігор Долгов напередодні саміту НАТО в Уельсі заявив, що Альянс на стороні України, він послідовний у жорсткому засудженні агресора. В НАТО зараз ідуть активні дискусії на тему того, чим можна зупинити Росію.

 


Інформація станом на 12:00

Президент України Петро Порошенко виступає за найшвидший початок реального мирного процесу на українському Донбасі. Глава держави висловив сподівання, що пропозиції щодо режиму припинення вогню будуть втілені всіма сторонами.

Зокрема, на переконання Президента Порошенка, План дій повинен містити взаємні зобов'язання щодо режиму двостороннього припинення вогню, його моніторингу та верифікації з боку ОБСЄ, виведення всіх іноземних військ з території України, запровадження буферної прикордонної зони, звільнення всіх заручників та громадян України, що незаконно утримуються терористами та на території РФ.

Президент Порошенко розраховує на те, що такий спільний План дій може стати основою для консультацій Тристоронньої контактної групи, яка збереться 5 вересня у Мінську.

Щодо військової ситуації в зоні конфлікту та на кордоні

Ситуація в зоні АТО залишається загрозливою. Високою є ймовірність активізації військових дій підрозділів Збройних сил РФ та бандитів на пріоритетних для російської сторони напрямках в межах північних районів Луганської області та південних районів Донецької області. Мета цих дій - розширити території, підконтрольні російським терористам.

Українські військові перегруповуються та готові відбити чергову агресію.

Не припиняються обстріли наших позицій. Всього протягом доби ЗС України 22 рази вступали у вогневий контакт з російськими підрозділами та терористами в районах 16 н.п. У Донецькій області - Тоненьке, Красногорівка, Дебальцеве, Мар'їнка, Верхньоторецьке, Нікітіно, Дмитрівка. У Луганській області - Весела Гора, Городище, Кам'янка, Золоте, Побєда, Валуйське, Плотина, Фащівка, Красна Талівка‏.

Тривають обстріли наших позицій та населених пунктів з території РФ. Протягом доби вогонь вівся в напрямку селища Станиця Луганська та м.Луганськ. 

Росіяни обстріляли пункт пропуску «Красна Талівка» Луганської області. Вогонь вівся з села Прогной Ростовської області РФ. Після першого артобстрілу о 22:00 російський безпілотник провів розвідку району та залетів на територію України на 3 км. Після цього обстріли продовжилися. Це вже не перший артобстріл цього пункту пропуску, який на даний момент офіційно не діє.

Такими діями росіяни намагаються відтіснити прикордонників від лінії кордону на цій ділянці, проте підрозділи Держприкордонслужби продовжують його контролювати та обороняти.

Також артилерійських ударів по силам АТО з боку РФ завдано у районі сіл Дмитрівка та Побєда Новоайдарського р-ну Луганської області.

Організація з безпеки та співробітництва в Європі підтвердила обстріл української території з боку Росії. "Протягом останнього тижня артилерійські вибухи й перестрілки були чутні лише у західних та північних напрямках. Також вперше спостерігачі зафіксували обстріл зброєю легкого і важкого калібру з східних і південно-східних районів, які межують з Україною", - сказано в повідомленні ОБСЄ.

Терористи здійснили артилерійські обстріли позицій ЗС України з Алчевська у напрямку Дебальцевого (Донецька обл.) та обстріляли житловий квартал «Дружба» у Луганську.

За минулу добу підрозділи сил АТО провели ряд успішних операцій, знищивши понад 120 терористів та російських військовослужбовців. 

У місті Маріуполь прес-офіцери Нацгвардії через регіональні та центральні засоби масової інформації проводять роз'яснювальну роботу щодо кожного поширеного недостовірного повідомлення. Всі служби Маріуполя працюють в нормальному режимі. За участі місцевих жителів, Нацгвардії та інших підрозділів об'єднаних сил АТО, посилюється обороноздатність міста.

Україна вшановує героїв, що віддали життя за свободу та незалежність своєї Батьківщини. В Олександрії на території авіаційної бази Національної гвардії було відкрито меморіальну дошку екіпажу Мі-8, який 29 травня під час виконання бойового завдання від пострілу ворожого ПЗРК загинув під Слов'янськом. Ця трагедія забрала у рідних життя полковника Сергій Бульдовича та капітана Сергія Кравченка. Відзначимо мужність та героїзм капітана Олександра Макеєнка, льотчика-штурмана вертолітної ескадрильї, який отримав тяжкі поранення та єдиний, хто вижив під час того обстрілу. На цьому ж гелікоптері у той же день загинула легендарна людина, надійний наставник для підлеглих та командир генерал-майор Нацгвардії Сергій Петрович Кульчицький.

За офіційними даними, станом на 4 вересня з початку АТО загинули 837 українських військових, зазнали поранень - 3044.

Ці дані базуються на перевірених фактах, які офіційно підтверджені у встановленому порядку. Цифри втрат будуть уточнені після закінчення операції з виведення наших військовослужбовців з Іловайська.

Розпочалася робота з узагальнення даних про українських військових, доля яких залишається невідомою. Як тільки цю інформацію буде зібрано відомствами, її буде оприлюднено.

Ситуація в населених пунктах зони конфлікту

Ситуація в містах зони АТО, тимчасово підконтрольних терористам, залишається напруженою. Російські найманці та диверсанти продовжують руйнувати інфраструктуру Донбасу. Зокрема, вони не припиняють обстріли Донецька, Луганська та Алчевська. Учора бандити також обстріляли смт Ювілейний у передмісті Луганська, а також н.п. Весела Гора у Слов'яносербському районі та Катеринівку у Краснодонському районі Луганщини. Є жертви серед мирного населення. У районі селища Стрільцівка Міловського району терористи замінували автомобільний міст.

Внаслідок обстрілів без газопостачання у Донецьку залишаються близько 5 тисяч споживачів. У Новоазовському районі бойовики здійснили артилерійські обстріли території с. Качкарське з боку с. Маркіне. У Тельмановому через обстріл водонапірної башти припинено водопостачання міста.

Внаслідок припинення постачання рідкого хлору до насосної станції у селищі Райгородок Слов'яносербського району та насосної станції у селищі Петрівка у Станично-Луганському районі, зупинено повноцінне очищення питної води, що подається до міст Луганськ, Слов'яносербськ, Олександрівська, н.п. Райгородка та Хороше.

За оперативною інформацією, в Торезі Донецької області бойовики проводять агітацію серед місцевих жителів для збору інформації і оформлення паспортів громадян Російської Федерації. За зміну громадянства російські найманці пропонують близько 1 тис. грн.

Крім руйнування інфраструктури, російські найманці поширюють російську пропаганду на підконтрольних територіях. Зокрема, 3 вересня з 14:40 на телевізійній станції Донецька вони відновили трансляцію 9 російських телеканалів.

Вчора о 22:00 бойовики обстрілом знеструмили радіоретрансляційну станцію Донецької філії концерну РРТ у Торезі.

Українські зв'язківці сьогодні вранці відновили роботу радіоретрансляційної станції у Докучаєвську Донецької області та поновили трансляцію українського каналу УР-1.

У містах і районах Луганщини Служба безпеки України наразі розслідує факти організації та проведення незаконних референдумів у травні цього року, які намагалися порушити територіальну цілісність України.

Зокрема, 20 серпня ц.р. повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.110 Кримінального кодексу України депутату Біловодської районної ради Луганської області, яка у травні 2014 року брала активну участь в організації на території району псевдореферендуму з підтримки так званої ЛНР. Нагадаємо, що відповідно до ч.2 ст.110 Кримінального кодексу України, вчинення дій, направлених на посягання на територіальну цілісність та недоторканість України за попередньою змовою групою осіб, карається обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на той самий термін.

У Дніпропетровській області співробітники СБУ викрили та припинили протиправну діяльність  трьох депутатів районних рад Дніпродзержинська, представників керівної ланки міського осередку Комуністичної партії України. У серпні зловмисники організували антиукраїнську акцію, учасники якої з метою провокації пофарбували у кольори «георгіївської стрічки» стелу з надписом «Дніпродзержинськ» та пам'ятний знак на честь вшанування пам'яті загиблим в зоні АТО. Під час обшуку за місцями проживання та роботи цих осіб, слідчі СБУ вилучили дві гранати РГД-5, вибухівку, примірники агітаційної газети «Новоросія» та бюлетені-агітки «Прометей». Наразі тривають слідчі дії.

На Харківщині слідчим відділом Управління СБ України в Харківській області 29 серпня розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України щодо затриманого 41-річного інженера державної установи, що здійснює діяльність у сфері радіозв'язку. Зрадник, завербований у березні кадровим співробітником ГРУ РФ, за завданням російської розвідки здійснював підривну діяльність проти України. Зокрема, він передавав відомості про радіопереговори підрозділів сил АТО російським диверсантам «Абверу», «Носу» та «Стрілку». Затриманий дає свідчення.

Міжнародна підтримка

Сьогодні у Північному Уельсі у місті Ньюпорт розпочав роботу саміт НАТО. Планується, що Президент України Петро Порошенко виступить на засіданні глав держав і урядів Альянсу та візьме участь у засіданні Комісії Україна-НАТО.

Президент розпочне свою участь у Саміті із спільної зустрічі з Прем'єр-міністром Великої Британії Девідом Кемероном, Президентом США Бараком Обамою, Канцлером Німеччини Ангелою Меркель, Прем'єр-міністром Італії Матео Ренці та Президентом Франції Франсуа Олландом.

Також передбачаються двосторонні зустрічі з президентами Франції Франсуа Олландом, Польщі Броніславом Коморовським, Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, прем'єр-міністрами Великобританії Девідом Кемероном, Канади Стівеном Харпером, Державним секретарем США Джоном Керрі, а також - з Генеральним секретарем НАТО Андерсом Фог Расмуссеном.

Напередодні  Президент США Барак Обама наголосив, що політичне врегулювання українського конфлікту можливе за умови припинення підтримки сепаратистів з боку РФ.

Франція вирішила не постачати Росії збудований на її замовлення десантний корабель типу "Містраль". "Французький уряд не може поставити першого з двох десантних кораблів типу "Містраль" Росії через останні дії Москви в Україні", - відзначив президент Франції.  "Президент вирішив, що незважаючи на перспективи припинення бойових дій... умови, котрі дозволили би поставити перший десантний корабель, не були виконані", - відзначила прес-служба французького президента.

Парламент Грузії сьогодні одноголосно (81 голос "за") ухвалив резолюцію щодо ситуації в Україні, висловивши підтримку територіальної цілісності нашої держави і звинувативши Росію у "неприкритій військовій агресії".

Представник федерального канцлера Німеччини Штефан Зайберт заявив, що офіційний Берлін наразі не бачить причин відступати від наміченого курсу щодо запровадження нових санкцій Євросоюзу проти Росії.

Голова Канцелярії Президента Словацької Республіки Ян Шот заявив, що Словацька держава як член НАТО готова підтримати заходи країн-членів Альянсу з надання Україні необхідного сприяння для вирішення кризи на Донбасі.